«

»

 

Sosyal Güvelik Kurumunda Farklı Uygulamalar

Bilindiği üzere tüm emekliler kendi adına işyeri açması durumunda Sosyal Güvenlik Destek Primi adı altında maaşlarından %15 kesinti yapılıyordu. Ancak 2015 Temmuz ayından geçerli olmak üzere bu kesinti oranı %10’a düşürüldü.

6663 sayılı TORBA kanun ile sosyal güvelik mevzuatında değişiklik yapılarak bu kesintinin ortadan kaldırılması sağlanmıştır. Bundan sonraki dönemlerde emekli olup da ticari hayatta faaliyet gösteren emeklilerin maaş kesintisi ortadan kaldırılmış oldu.


Yine emekli olup da SSK (4/a)’ya tabi olarak çalışmaya devam eden emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Hali hazırda halen çalışan emeklilerden %22,5+2 işveren %7,5 çalışandan olmak üzere toplam %32 oranında kesinti yapılmaktadır.

Yukarıdaki iki durum birbiri ile değerlendirildiğinde kendi nam ve hesabına çalışan emekliler SGDP’den muaf tutulmuşken çalışan emekliler adına hiçbir indirime gidilmemiş olması haksız sonuçlar doğurmaktadır. En azından Sosyal Güvenlik Destek Priminden çalışana isabet eden %7,5 oranının kaldırılarak eşitlik yaratılması gerekmektedir.           

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın