«

»

 

Genel Sağlık Sigortası

smmm yucel unal

GENEL SAĞLIK SİGORTASI

 

Bildiğiniz üzere 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir. Üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen sistem tam olarak oturmamış vatandaşlara Genel Sağlık Sigortası tam olarak anlatılamamış görünüyor.

Genel sağlık sigortası, 2012 itibariyle yürürlüğe giren ve tüm Türk vatandaşlarının sağlık haklarının içinde barından bir sistemdir. Devlet hastaneleri, eczaneler, sağlık ocakları, özel hastaneler ve sağlık merkezleri gibi birçok sağlık kuruluşundan  hizmet almanızı sağlamaktadır. Genel Sağlık sigortası SGK’ya bağlı olarak çalışan veya çalışmayan herkesin sağlık sigortası kapsamına almaktadır.

Belirli kişilerin tüm sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak karşılarken bazı kişilerin sağlık hizmetlerini ise belirli prim ödemeleri karşılığında sağlamaktadır.

Genel Sağlık Sigortasından Ücretsiz Olarak Yararlananlar

 

Genel sağlık sigortasının kişilere sunduğu haklardan ücretsiz olarak yararlan kişiler; sigortalı olarak çalışanlar, istekleri üzerine sigorta yaptıranlar, herhangi bir kuruluştan emekli olanlar, 18 yaşından küçük olanlar ve bu kişilerin yakınları yararlanmaktadır. Bunun yanı sıra gelir testinden geçen fakir insanlar da genel sağlık sigortasından ücretsiz olarak yararlanırlar.

Ancak bunların dışında olan çalışanlar veya işsizler genel sağlık sigortasına prim ödemek zorundadırlar. Genel sağlık sigortası primlerini ödemek ise kesinlikle mecburidir ve iptal etme gibi bir durum söz konusu değildir. Ailelerinin sigortasından yararlanarak 18 yaşına kadar genel sağlık sigortası dahilinde olan kişiler, 18 yaşını geçtikten sonra otomatik olarak genel sağlık sigortaları son bulur. Kişi hala eğitimine devam ediyor ise bu durumda SGK’ya başvurarak tekrardan genel sağlık sigortası kapsamına girebilirler.

10 Şubat 2016 tarihinde 6663 sayılı kanunla yapılan düzenleme ile lise mezunlarında 20, üniversite mezunlarında 25 yaşını geçmemek üzere okuldan mezun olduktan 2 sene daha prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

 

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarı

 

Genel sağlık Sigortası primi haneye giren toplam gelirin hanedeki kişi sayısına bölünmesi sonucu kişi başına gelire göre tespit edilmektedir.

Aylık hanedeki yaşayan kişi başına gelir tutarı 549 TL’den az olanların primleri Devlet tarafından karşılanmakta olup, kişi başı geliri 549 TL’den 1647 TL’ye kadar 65,88 TL, 1647 TL’den 3294 TL arası olanlar 197,64 TL, 3294 TL’den fazla olan kişiler ise 395,28 TL GSS primi ödeyecektir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın