«

»

 

YOLCU VE YÜK TAŞIYANLARA ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ MÜJDESİ

SMMM Yücel ÜNAL

Ancak söz konusu özel tüketim vergisi indiriminden faydalanmak için bir takım şartlar belirlenmiştir. Bunlardan ilki söz konusu kararnamenin çıktığı tarih olan 07.09.2016 tarihinden önce yolcu veya yük taşımacılığı nedeni ile Gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefi olmaktır.

Ayrıca araç alımı yapacak olan kişilerin 30.06.2019 tarihine kadar yapacakları ilk araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi indirimi uygulanacak olup, kişi yada kurum adına birden fazla araç olması halinde ise her araç için ayrı ayrı Özel Tüketim Vergisi muafiyetinden yararlanacaktır.

Özel Tüketim Vergisi muafiyeti yoluyla yeni araç almış olan mükelleflerin, halen üzerlerine tescilli bulunan araçları en geç iki yıl içerisinde ellerinden çıkarmaları yani satmaları gerekmektedir. Aksi halde yeni araç alımında ödenmeyen Özel Tüketim Vergisi tahsil edilecektir.

Kararnameye göre şehir içi taksi, dolmuş, servis, minibüs, otobüs ile yük taşımacılığı yapılan kamyonet, kamyon ve tırların yenilenmesi halinde Özel Tüketim Vergisi muafiyetinden faydalanılacaktır. Bunlar dışında kalan araç kiralama firmaları ile kendi personelini kendi aracı ile taşıyan firmalar kanun kapsamı dışında tutulmuştur.

Son olarak Özel Tüketim Vergisi muafiyeti yoluyla aracını yenilemiş olan mükellefler söz konusu araçların üç yıl boyunca miras yolu ile devir hariç olmak üzere satamayacaklardır. Satış yapılması halinde muaf tutulan Özel Tüketim Vergisi tahsil edilecektir.

Özellikle şehir içi taksi taşımacılığı yapan mükellefler için büyük indirim anlamına gelmektedir. Çünkü 1600 cm3’e kadar otomobillerde Özel Tüketim Vergisi oranı %45 gibi yüksek bir rakamdır. Yani 100.000 TL’lik bir araç alımında yaklaşık 31.000 TL gibi bir indirim söz konusu olmaktadır. Otomobillerin motor gücü arttıkça Özel Tüketim Vergisi oranı da artmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın