«

»

 

Akaryakıt İstasyonlarda İlan ve Reklam Vergisi…

adasd

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’na (EPGİS) yapılan açıklamada, yazı ve resimlerden bağımsız olarak yalnızca renk kullanılan alanlardan İlan ve Reklam Vergisi hesaplanamayacağı, logonun (yazı ve resmin) kapladığı alan dışındaki boyalı alandan vergi alınamayacağı açıkça vurgulandı. EPGİS üyeleri, Gelir İdaresi’nin bilgi notunu Sendika merkezinden temin edebiliyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), geçtiğimiz aylarda ilan ve reklam vergilerinin hesaplanma yöntemlerinin netleştirilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapmış ve edindiği bilgileri üyelerine duyurmuştu. Gelir İdaresi Başkanlığı, EPGİS’e, Belediye Gelirleri Kanunu’nun 15. maddesine göre vergi hesaplamasında ilan ve reklamlarda kullanılan yazı ve resimlerin kapladığı alanın dikkate alınacağı bilgisini vermişti.

EPGİS’in duyurduğu bilgi notundan sonra Adana ve Muğla Büyükşehir Belediyeleri, yasada renkli alanlara dair ifade bulunmadığı, bu alanların da vergiye tabi olduğu yorumunda bulundular. Hatta Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bir EPGİS üyesine gönderdiği belgede, “Akaryakıt istasyonları, bağlı bulundukları firmalara ait renklerin kanopi, kanopi alınları, akaryakıt pompaları, ışıklı levhalar, satış ofisi cephesi, yağ ve katkı maddesi ambalajları, variller, çalışan üniformaları ve tankerler gibi alanlarda kullandığı için bu unsurları taşıyan her türlü olgunun ilan ve reklam vergisi içine girdiğini ve vergilendirilmesi gerektiği” öne sürüldü.

EPGİS, bu bildirimin akabinde yeniden Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurup ilgili belediyelerin adil olmayan vergi talepleri karşısında kurumun görüşüne ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, EPGİS’e verdiği yanıtta şu açıklamayı yaptı:

“İlan ve reklam konusu unsur, kurumsal yazı ve resim olup, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca yazı ve resimlerin kapsadığı alanın yüzölçümü vergiye konu olduğundan bu alan üzerinden İlan ve Reklam Vergisi hesaplanmalıdır.”

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, yazı ve resimlerden bağımsız olarak yalnızca renk kullanılan alanlardan vergi hesaplanamayacağı, logonun (yazı ve resmin) kapladığı alan dışındaki boyalı alandan ilan ve reklam vergisi alınamayacağı açıkça vurgulandı.

EPGİS’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlan ve Reklam Vergisinin hesaplanmasında, akaryakıt istasyonlarının kapalı çatı alanlarında logonun veya firma markasının yer aldığı alanın yüzölçümü dikkate alınması, markayı, logoyu desteklemek amacıyla renkle boyanmış alanlardan ise vergi alınmaması gerektir.”

EPGİS, aksi yönde yapılacak her türlü uygulamanın başta Belediye Gelirleri Kanunun 15. maddesine ve Gelir İdaresinin görüşüne aykırılık teşkil edeceği uyarısında da bulundu.

EPGİS üyeleri, Gelir İdaresinin bilgi notunu Sendika merkezinden temin edebiliyor

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın